Obsah stránky

Historie obce

První zmínka o obci je z roku 1365, kdy osada Kanice náležela k panství Nového hradu, jenž vlastnil Čeněk Krušina z Lichtenburku. Tou dobou zde byla hájovna a několik domů pro sedláky, uhlíře, dřevaře a paliče vápna.
 
Po dobytí a vypálení hradu švédskými vojsky v 17. století byla správa a řízení osady převedena do Pozořic. V 18. století byla osada Kanice spojena v jednu správní obec s osadou Řícmanice se společnou pečetí.
 
Od roku 1867 se Kanice staly samostatnou obcí a prvním starostou byl zvolen Jan Ševčík. V této době měla obec 50 domů a 354 obyvatel.
 
O historii obce si můžete přečíst i v publikaci Historie a současnost obce Kanice 1365 - 2015 vydané při příležitosti 650. výročí založení obce, kterou si můžete stáhnout níže.

 

 

Současnost obce

Obec Kanice se nachází asi 10 km severovýchodně od Brna v mírném údolí mezi zalesněnými kopci na jižní hranici CHKO Moravský kras. Patří do okresu Brno-venkov v Jihomoravském kraji. Obec s rozšířenou působností pro obec Kanice je město Šlapanice. Nadmořská výška obce Kanice je 300 až 340 m. Výměra katastru obce je 823 ha a sahá od řeky Svitavy až téměř po silnici na Březinu. Na katastru obce najdeme mimo jiné vysílač Hády, Hamerský mlýn u řeky Svitavy, archiv Ministerstva vnitra, Resslovu hájovnu nebo zříceninu hradu Obřany. Počet obyvatel obce činil v roce 2000 celkem 487 obyvatel a od té doby vzrostl až na současných 1098 osob (údaj k 1. 1. 2023). Současný znak a prapor obce znázorňuje motiv těžby vápence a siluetu vzhůru letícího káněte.  
 
Obec je součástí mikroregionu Časnýř, který se skládá z obcí podél stejnojmenného potoka a Babic nad Svitavou a společně pro všechny obce řeší zejména záležitosti spojené se školstvím, zdravotnictvím, dopravní obslužností, ochranou životního prostředí, sociální péčí, cestovním rucem a turistikou. Obec je také součástí sdružení obcí Vodovody a kanalizace Bílovicko za účelem zásobování vodou a likvidace odpadních vod a součástí sdružení obcí KTS EKOLOGIE za účelem nakládání s odpady. V roce 2003 byla uzavřena smlouva o partnerství s dolnorakouským městysem Spillern.
 
Další informace o obci naleznete na Wikipedii.
 

Znak a prapor obce Kanice

Znak partnerské obce Spillern

Fotografie obce

Za poskytnutí fotografií děkujeme Karlu Vaňkovi a Michalu Ševčíkovi.

Panoramata obce
Okolí obce
Obce na webu s.r.o.

Webové stránky pro obce a občany provozuje Obce na webu s.r.o.

Používáme soubory cookies. Svůj souhlas můžete změnit v nastavení souhlasu s využitím cookies.